I dënuari në Serbi emërohet në Gjykatën Kushtetuese në Kosovë

11:39 | 10/08/201811:390

Një nga anëtarët e Gjykatës Kushtetuese në Kosovë të sapoemëruar nga presidenti Thaçi, rezulton në listën e Interpolit dhe kërkohet nga drejtësia serbe, pasi ka shmangur dënimin me burg. Radomir Laban u shpall fajtor për korrupsion në 2011-ën dhe u dënua me gjashët vjet burg.

Radomir Laban, i cili është arratisur nga Serbia. Duke shmangur dënimin me burg pasi u shpall fajtor për korrupsion, tashmë është emëruar anëtar i Gjykatës Kushtetuese në Kosovë. Emërimi i tij u bë nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ku në faqen online të Presidencës u publikua një fotografi e Labanit me gjykatësit e tjerë, ditën e marrjes së postit.

Agjencia e lajmeve “Reuters” citon burime zyrtare anonime sipas të cilave, Laban është ende në kërkim nga autoritetet në Beograd. Ai rezulton me një shënim të kuq në listën e Interpolit dhe nëse largohet nga Kosova, emri i tij do të figurojë në çdo aeroport.

“Reuters” më tej shkruan se Labani, një serb etnik, ka marrë një nga postet e caktuara për minoritetet, ndërkohë që emërimi i tij është bërë nga deputetët serbë dhe më pas u miratua nga parlamenti i Kosovës në muajin maj. Por presidenti Thaçi u paralajmërua nga opozita dhe këshilltarët e tij që të mos e emëronte në atë post pa u bërë verifikimet e duhura.

Sipas dokumenteve në Serbi, Labani u shpall fajtor dhe u dënua me gjashtë vjet burg në vitin 2011 për korrupsion. Ai ka shlyer gjysmën e dënimit gjatë kohës së paraburgimit në pritje të gjyqit.

Ai u lirua përkohësisht pas gjyqit, dhe pikërisht në këtë kohë u arratis në Kosovë. Një vit më parë gjykata serbe lëshoi një mandate arresti duke kërkuar që ai të dorëzohej në Serbi. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono