Hyn në fuqi roamingu rajonal

13:51 | 01/07/201913:510

Duke filluar nga 1 Korriku, qytetarët dhe bizneset në Shqipëri, Bosnjë e Hercegovinë, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoninë Veriore dhe Serbi do të paguajnë më pak  gjatë përdorimit të telefonave të tyre celularë  brenda rajonit.

Tarifat e roaming për thirrjet brenda rajonit ulen deri ne tete here ndërsa shpenzimet për të dhënat nga € 3 / MB shkojnë në € 0.20 / MB.

Marrëveshja e re e roaming rajonal është hapi i parë i procesit “roaming si në shtëpi”. Nga 1 Janari i 2020 pritet një reduktim i mëtejshëm i tarifave.

Për komisionerët evropiane për ekonominë dhe shoqërinë dixhitale, Marija Gabriel, marrëveshja e roaming është një sinjal i rëndësishëm i bashkëpunimit dhe integrimit të prekshëm rajonal bazuar në ekspertizën dhe përvojën e Komisionit Evropian.

Gabriesl thekson se kjo marrëveshje ka si objektiv kryesor interesat më të mira të qytetarëve dhe bizneseve në Ballkanin Perëndimor .

Marrëveshja për roaming u nënshkrua nga ministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor më 4 Prill në Beograd dhe konsiderohet si një arritje e rëndësishme e agjendës dixhitale për Ballkanin Perëndimor, të nisur nga Komisioni Evropian në qershor 2018./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono