Hungaria refuzon ekstradimin e Gruevskit

11:20 | 27/06/201911:200

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski nuk do të ekstradohet. Vendimi është marrë nga gjykata hungareze. Gruevski do të lihet i lirë, ndërsa gjykatësja vendimin e arsyetoi duke thënë se “kushtet për ekstradim nuk janë të vlefshme”. Mëngjesin e sotëm gjykata lëshoi urdhër arresti për Gruevskin, i cili u soll në gjykatë nga dy persona.

Me kapelë bejzbolli, syze dielli “Maybach” dhe xhaketën mbi duart. Ish-Kryeministri Nikola Gruevski në mëngjes është dërguar në Gjykatën e Budapestit. Duhej të shqyrtohej kërkesa për ekstradimin e tij në Maqedoninë e Veriut.

Mediat hungareze që kanë raportuar nga Gjykata në Budapest ku është zhvilluar seanca për ekstradimin e Gruevskit, kanë njoftuar se gjykatësja kompetente ka refuzuar kërkesat e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut, që për të dytën herë kërkojnë ekstradimin e ish-Kryeministrit, kësaj radhe për dhunën në Kuvend më 27 Prill të vitit 2017.

Kërkesa e parë ishte për shkak të vendimit të gjykatës për rastin “Tanku” të PSP-së. Siç njoftojnë mediat hungareze, gjykatësja Eva Varezhi ka vlerësuar se gjykatat e Hungarisë nuk mund të marrin aktgjykime për diçka që ka ndodhur në Maqedoni.

Siç ka thënë Varezhi, sipas ligjeve hungareze, personit që i është miratuar azili nuk mund të ekstradohet në vendin nga ku është arratisur.  Gjithashtu njoftohet se Maqedonia nuk mund ta ankimojë vendimin para gjykatave më të larta. Ish-Kryeministri i dënuar, Nikola Gruevski, u prononcua me një koment të shkurtër përmes Facebookut.

“Sot është zbatuar një procedurë standarde e institucioneve në Hungari prej se qeveria kriminale në Maqedoni dorëzoi kërkesë për ekstradim. Gjykata shqyrtoi kërkesën dhe vendosi që të mos e pranojë”, ka shkruar ai.

Çështja e ekstadrimit të ish-Kryeministrit u transferua dhe në seancën plenare të Kuvendit, ku po debatohet për rikonstruimin qeveritar. Nga LSDM-ja u bënë thirrje deputetëve të VMRO-DPMNE-së që të distancohen nga Gruevski.

“Derisa nuk distancoheni nga i arratisuri me pranga i cili ju jep urdhra se si të veproni dhe si të flisni, VMRO-DPMNE-ja nuk do të vijë në pushtet. Shikoni rreth vetes, jeni të mbuluar me krim. Keni një deputet që është i akuzuar për 27 Prillin dhe kjo flet gjithcka dhe për këtë shkak qytetarët nuk do të lejojnë të ktheheni në pushtet”, tha Kostandin Kostandinov

Ndryshe seanca gjyqësore është zhvilluar me dyer të mbyllura, për shkak se bëhet fjalë për procedurë në gjykatat civile që vendosin për ekstradimin. Zyra hungareze për Migrim dhe Azil fillimisht ia kishte miratuar azilin ish-Kryeministrit Gruevski më 20 Nëntor të vitit 2018, kurse më 5 Prill të vitit 2019 ka konfirmuar vendimin, që është përfundimtar.

Ministri i Jashtëm i Hungarisë Peter Sijarto para disa ditëve, gjatë qëndrimit në Shkup, kishte theksuar se autoritetet hungareze nga Gruevski marrin informacione të dorës së parë për situatën në Ballkanin Perëndimor. Agjenci lajmesh raportojnë se Gruevski në Hungari gëzon mbështetjen e Kryeministrit Viktor Orban, edhe pse sot në gjykatë ishte dërguar me pranga në duar./ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono