Historia pas krijimit të “Bohemian Rhapsody”

18:38 | 22/10/2018

Pas një pritje të gjatë, filmi i shumëkërkuar i Freddie Mercuryit, liderit të grupit legjendar “Queen” pritet të vijë në kinematë botërore më 24 tetor.

Por ky projekt ka qenë goxha problematik për shkak se u nevojit rreth 1 dekadë që të finalizohej. Shpeshherë duke pasur mosmarrëveshje me anëtarët e mbetur të bandës me mënyrën se si do të trajtohej historia, madje duke pësuar edhe vështirësi regjisoriale. Tashmë roli kryesor i këtij filmit i është besuar aktorit Rami Malek. Ngjashmëria me vokalistin e njohur është cilësuar si e arrirë, por i gjithë realizmi është një thikë me dy presa për shkak se fansat e devotshëm të grupit do të vënë re me shumë vëmendje çdo imtësi të plotit, duke e bërë filmin lehtësisht të dështueshëm ose një sukses të pa masë. Kjo gjë vlen për tu parë.

E gjithë historia pati kontradikta të shumta për mënyrën se si do të trajtohej. Sugjerimi i parë ishte që të mbahej versioni ku filmi të vazhdonte edhe pas vdekjes së Freddie Mercury-t duke treguar se si banda u mundua që të mbante aktive karrierën e tyre. Por kjo gjë nuk u prit mirë nga kritika pasi askush nuk do të donte që të vazhdonte të shihte filmin pa prezencën e performuesit më të mirë të të gjitha kohërave. Pritshmëritë dhe kritikat janë të shumta për këtë realizim kinematografik. Fansat e të gjitha moshave do kenë më në fund mundësinë që të kridhen në retrospektivën e këngëve të pavdekshme të grupit legjendar Queen dhe ikonës së muzikës botërore Freddie Mercury./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono