Higjiena në ujin e pishinave, specialisti: Nis monitorimi në Tiranë

15:40 | 15/06/201915:400

Pushimet verore pas vetes kanë probleme. Ndër tyre është uji i pishinës, që sipas specialistit Gimjan Dokle, monitorimi ka nisur. Mjeku kërkoi ndihmën e qytetarëve, duke respektuar rregullat e pishinës dhe duke raportuar shkelje nga ana e ofruesit të shërbimit.

Jemi në javën e dytë të qershorit dhe pushimet verore duket se kanë nisur zyrtarisht edhe në Tiranë. Klorifikimi i pishinave është një procedurë që duhet të bëhet para nisjes së sezonit veror.

Gimjan Dokle, Specialist në Shëndetin Mjedisor tha për ABC News se ka nisur monitorimi i kontrollit të ujit në pishina.

Mjeku shtoi se kujdesi i higjienës nuk i takon vetëm institucionit, por edhe qytetarëve dhe ofruesit të shërbimit.

Por vetë qytetarët duken të kënaqur. Ata tregojnë për ABC News përshtypjen e tyre mbi higjienën e ujit në pishinë.

Uji i pishinës është burim i shumë sëmundjeve infektuese.

Mjeku, Gimjan Dokle kërkoi ndihmën e qytetarëve për ta luftuar këtë problem. /ABC News Albania 24/7

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono