Hidhet në erë ura “Morandi” (Video)
Explosive charges blow up the eastern pylons of Genoa's Morandi motorway bridge on June 28, 2019 in Genoa. - Some of the remains of Genoa's Morandi motorway bridge are set to be destroyed on June 28 almost eleven months after its partial collapse during a storm killed 43 people and injured dozens. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)

10:30 | 28/06/201910:300

Një vit nga rrëzimi i urës “Morandi” në Genoa, autoritetet italiane kanë shembur pjesën e mbetura. Me qëllimin për të ndërtuar një urë të re, prishja e strukturës së mbetur nisi sot rreth orës 9:00 të mëngjesit të sotëm. Ndërsa më parë autoritet lokale kanë evakuuar nga zona rreth 4000 banorë.

Sipas mediave pjesët e mbetura u hodhën në erë duke i vendosur eksploziv nëpër këmbët e urës. Zjarrfikës dhe autobote ishin në gatishmëri përreth perimetrit për të parandaluar përhapjen e pluhurit. Kurse rrugët ishin mbyllur në një rreze prej 300 metrash, duke bllokuar qarkullimin e automjeteve dhe këmbësorëve.

Ndërsa kujtojmë se një vit me parë si pasojë e shembjes së urës humbën jetën 43 persona, mes të cilëve edhe dy shqiptarë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono