Hetim gjyqtarit Thanza për falsifikim të formularit të vetëdeklarimit

12:52 | 11/07/201812:520

Prokuroria e Përgjithshme është vënë në lëvizje për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, i cili rezultoi të ketë falsifikuar formularin e vetëdeklarimit, pasi nuk ka deklaruar dënimin për vjedhje në Itali.

Drejtoria e Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme ka nisur verifikimet dhe po vlerëson materialet dhe dokumentacionin e anëtarit të Gjykatës së Lartë, gjyqtarit Admir Thanza për shkelje të ligjit “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

Administrimi i materialeve për hetimin kryesisht, për fshehje apo deklarim të rremë filloi pasi Prokuroria e Përgjithshme u njoh me deklaratat e gjyqtarit Admir Thanza në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Prokuroria e Përgjithshme bën të ditur se pas administrimit të materialeve nga KPK dhe ILDKPI do të procedohet për vlerësim në Prokurorinë përkatëse./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono