Debati për fotografitë në Bulevard, çfarë mendojnë historianët

16:32 | 05/11/201916:320

Përfshirja si heronj lufte të rënët pas vitit ‘44 në ekspozitën për 75 vjetorin e çlirimit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit“, sipas historianëve është absurde. Historianët e periudhës thonë se nuk i është marrë mendim për listën e heronjve të ekspozuar. Ana Lalaj dhe Sonila Boçi shprehen kundër përfshirjes së politikës në histori. 

Nderimi i heronjve të luftës është domosdoshmëri, por mënyra se si nderohen është me po aq rëndësi sa edhe vetë data historike. Vendosja e figurave si Nuri Luçi, Ndrec Ndue Gjoka apo Fejzi Miçolli mes heronjëve të vërtetë, ngjall provokim sipas historianes së  periudhës së luftës Ana Lalaj.

Ndërsa Sonila Boçi, historiane e periudhës thotë se përzgjedhja e figurave duhej bërë më me kujdes.

Burhan Çanga, me fotrografi në duar ndodhet përballë valëvitjes së heronjëve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” ai shpreh indinjatën e tij për studentin e  violinës në Bukuresht Teofik Halil Çangën i cili është vrarë nga gjermanët në Kosovë.

Por historianët janë të mendimit se titulli hero i popullit i  dhënë në periudhën e diktaturës duhet të rishihet pas 29 vitesh  demokraci.

A do bëjmë politike, apo ngjarje historike kjo është pyetja kryesore që ngrenë historianët në emër të kujtesës dhe të luftës. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono