Helmimi i numëruesve, reagon Lëvizja Vetëvendosje

17:15 | 13/10/201917:150

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit reagoi në rrjetet në lidhje me helmimin e 26 zyrtarëve në Kosovë, që numëronin votat e zgjedhjeve të 6 Tetorit. LVV i bën thirrje autoriteteve që të hetojnë shkaqet e helmimit të punonjësve të KQZ-së.

Vetëvendosje thotë se pakot me fletëvotime nuk kanë ardhur përmes postës ashtu siç e kërkon ligji, por janë sjellë në mënyrë të jashtëligjshme nga zyra ndërlidhëse e Serbisë.

“Këto fletëvotime të sjella kundërligjshëm duhet të refuzohen. Ndërsa shërbimi profesional i KQZ-së duhet ta vazhdojë punën në vlerësimin dhe numërimin e saktë të votave të ardhura nga mërgata. Pakot me fletëvotime të dërguara nga bashkatdhetarët, e të cilat janë verifikuar dhe vlerësuar, duhet të dërgohen në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve për t’u numëruar”, thuhet në reagimin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Numëruesit kosovarë u shtruan në spital pasi shfaqën sindroma helmimi teksa hapnin votat e ardhura nga Serbia. Ata janë paraqitur në qendrën mjekësore të Prishtinës me temperaturë të lartë, si dhe kruarje e djegie.

Mbi rastin po punon Policia e Kosovës, e cila ka nisur një proces hetimor. Procesi i numërimit të votave të ardhura nga Serbia nisi mëngjesin e së dielës, por u ndërpre për shkak të problemeve të shfaqura nga numëruesit teksa hapnin kutitë.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono