Helikopteri bie në ishullit e Gorgonës në Livorno, vdes pilotja

09:15 | 23/07/201909:150

Një helikopter u rrëzua në ujërat jashtë ishullit të Gorgonës, në krahinën e Livornos. Zjarrfikësit kanë identifikuar trupin e pilotes, i cili i përket një gruaje ruse. Ekipet e shpëtimit ndërhynë me katër anije patrullimi dhe një gmone të shpejtë. në bord ishte i pranishëm edhe një 37-vjeçar rus, si edhe pronar i avionit, i cili rezulton i zhdukur. Agjencia Kombëtare për Sigurinë e Fluturimit ka nisur hetimet.

Aksidenti ndodhi gjashtë milje nga ishulli dhe rreth 22 milje nga porti i Livornos. Ekipet e shpëtimit gjetën trupin e gruas në aeroplan gjysmë të zhytur. Kapiteneria e Portit vendosi një seri balonash të fryra për të mbajtur mjetin në det, një Robinson 66. Ky i fundit ishte nisur Como dhe u ndal në aeroportin e vogël Cinquale di Montignoso, në provincën e Massa Carrara. Prej këtu ajo u nis rreth orës 16:00, drejt  Olbias në Sardenjë.

Trupi i gruas, i liruar nga mbetjet e helikopterit është rikuperuar. Në zonë punoi edhe një helikopter i Gardës Bregdetare për aq kohë sa kishte dritë dielli. Autoritetet gjithashtu drejtuan disa njësi të marinës tregtare që po lundronin në zonë. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono