Hekurudha Tiranë-Durrës, punimet nisin në Janar të 2019-s

15:52 | 24/07/201815:520

Ndërtimi i linjës hekurudhore Tiranë Durrës do të nisi në janar të vitit 2019. Zbatimi i projektit do të bëhet i mundur pasi u miratua në parlament granti i fundit prej afro 90 milionë eurosh. Linja e re hekurudhore përfshin largimin përfundimtar të trenave me naftë dhe zëvendësimin e tyre me trena elektrikë.

90.6 milionë euro është granti që përmbyll faturën financiare të projektit për rehabilitimin e linjës ekzistuese Tiranë-Durrës me gjatësi 34.2 kilometra si dhe ndërtimin e linjës së re hekurudhore që lidh linjën kryesore me aeroportin e Rinasit, me gjatësi 4.7 km.

Këtu përfshihen edhe degëzimet shtesë në Tiranë dhe Durrës, me gjatësi 980 metra dhe 800 metra respektivisht, për të lidhur linjën e re me terminalin publik.

Projektigji i miratuar në seancën e fundit parlamentare parashikon që projekti të nisë zbatimin në Janarin e ardhshëm dhe të përfundojë më 31 Dhjetor të vitit 2020, pas sigurimit të fondeve nga qeveria shqiptare.

Sistemi ekzistues hekurudhor i Shqipërisë u zhvillua në mes të 1947 dhe 1986. I tërë rrjeti është një pistë e vetme, jo të elektrizuar, me kalime unazore në stacione.

Linja e re hekurudhore përfshin largimin përfundimtar të trenave me naftë dhe zëvendësimin e tyre me trena elektrikë në linjën Durrës-Rinas-Tiranë e anasjelltas.

Përfitimet që parashikon të sjellë ky projekt është reduktimi i kohës së lëvizjes, zvogëlimin e trafikut rrugor, komoditetin në lëvizje, reduktimin e ndotjes dhe zhvillimin e ekonomisë dhe punësimit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono