Hasan Lika është trajneri i ri i Vllaznisë

16:35 | 12/08/2018

Vllaznia e caktoi më në fund trajnerin e saj të ri. Hasan Lika ishte kandidatura fituese pas një gare me konkurrencë të fortë.

Enigma u zgjidh dhe drejtuesit vendosën. Vllaznia e gjeti trajnerin e ri dhe ai nuk është aspak një emër i ri e i panjohur në futbollin shqiptar, përkundrazi, quhet Hasan Lika. Specialisti tiranas kishte kohë që përflitej si i përzgjedhuri i shkodranëve, dhe u konfirmua nga klubi, pas një procesi me konkurrencë të fortë, me rivalë të tillë si Edi Martinin, Dervish Haxhiosmanoviçin apo turkun Ergin Firat.

Ky i fundit u emërua në postin e drejtorit teknik, bazuar në përvojën e gjatë me klube në Iran, Turqi, Shtetet e Bashkuara apo Gjermani.
Lika pritet të prezantohet këtë fillim jave dhe të nisë punën menjëherë, pasi Vllaznia duhet të jetë gati për nisjen e kampionatit të Kategorisë së Parë, që bëhet në 9 shtator.

Hasan Lika drejtoi Luftëtarin në pjesën më të madhe të vitit të kaluar sportiv, duke dhënë futboll spektakolar e duke i kualifikuar gjirokastritët në Ligën e Europës, për herë të parë në historinë e tyre. Vllaznia, ndërkaq, skuadra më e vjetër në Shqipëri, u rrëzua nga Superliga në përfundim të edicionit të vjetshëm, duke shkaktuar një tronditje të madhe, të ngjashme me atë të Tiranës një vit më parë.

E drejtuar nga trajnerë të njohur si Ernest Gjoka e më parë nga Armando Cungu, Vllaznia nuk ia doli të kapërcente problemet që, sipas shumë analistëve, erdhën nga zotërimi i aksioneve prej Bashkosë së Shkodrës. Klubi besohet se është në proces privatizimi, por deri tani nuk ka ndodhur asgjë./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono