Haradinaj: S’kemi frikë nga Gjykata Speciale, përmbushim obligimet

11:46 | 01/02/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se qeveria e tij do të përmbushë detyrimet ndërkombëtare sa i përket Gjykatës Speciale. Në një intervistë për një emsion të Dojçe veles, ai thotë se lufta e Uçk-së ishte e pastër.

Gjatë një interviste për Dojçe Vele, në emisionin “Zona e Konfliktit”, me gazetarin e njohur Tim Sebastian, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se Prishtina do t’i përmbushë obligimet, duke përfshirë edhe Gjykatën Speciale. “Kosova i ka përmbushur obligimet e saja sa i përket ligjeve kombëtare dhe ndërkombëtare. Nuk ka dyshim që Kosova do t’i kryejë këto obligime ndërkombëtare”, nënvizoi shefi i qeverisë. Lidhur me këtë çështje, Haradinaj shprehu shqetësimin e tij për njëanshmërinë e Gjykatës Speciale.

“Është një shqetësim që lidhet me Gjykatën Speciale, dhe disa persona këtu e konsiderojnë si të padrejtë ngaqë ka qasje selektive ndaj krimeve. Kjo gjykatë fokusohet në ngjarje të veçanta të luftës, kështu që supozohet që i drejtohet vetëm një etnie”.

Sipas Haradinaj, në Kosovë nuk ekziston frikë nga akuzat potenciale të Gjykatës Speciale. Ai pohon se lufta e UÇK-së ka qenë e pastër, dhe se këtë e ka dëshmuar edhe në proceset gjyqësore ndërkombëtare. Lidhur me akuzat për krime lufte ndaj pjesëtarëve të UÇK-së, kryeministri vlerësoi se ngjarjet nuk duhet të përgjithësohen dhe se ka ekzistuar një “kod lufte” i cili është respektuar. “Lufta për liri nuk ka qenë zgjedhje, ne nuk kemi pasur zgjidhje. Kemi mbrojtur veten, kemi luftuar për lirinë tonë dhe jam krenar për këtë”, shoton shefi I qeverisë së Kosovës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono