Haradinaj reagon ndaj deklaratave të Borrell: Keqardhje për cektësinë e njohurive të tij

22:25 | 07/10/201922:250

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, reagoi në rrjetet sociale në lidhje me një deklaratë të Josep Borrel, i cili pritet të jetë komisionari i BE-së për politikën e jashtme. Ai u shpreh se ndjen keqardhje për cektësinë e njohurive të Borrell për Ballkanin.

“Sot, kur dëgjojmë z.Borrell, i nominuar për të zëvendësuar znj.Mogherini, duke deklaruar gjatë seancës dëgjimore para Komisionit për Politikë të Jashtme, se Kosova asnjëherë nuk do jetë shtet përderisa nuk njihet nga Kina, Rusia, e India, ndjej keqardhje për cektësinë e njohurive të tij për rajonin tonë, ndërsa pretendon të udhëheqë politikën e jashtme të BE-së.

Ia kujtojmë z.Borrell parimin themelor – se njohja sipas të drejtës ndërkombëtare, nuk e bën apo zhbën qenësinë e shtetit. Njohja është akt politik, dhe nuk e percakton funksionalitetin juridik e politik të shtetit”, shkruan Haradinaj.

Haradinaj shprehet se është me fat që ka bekimin e shumicës së shteteve demokratike perëndimore, që vazhdojnë ta përkrahin vendin në secilën fushë. Ndërkohë deklarata e Borrell sipas tij, provon  nivelin e ulët të besimit dhe njohjes sipërfaqësore të rrethanave në Ballkan nga Borrell.

“Kosova pret seriozitet dhe respekt të ndërsjellë nga përfaqësuesit e Komisionit Evropian, sidomos tani që udhëhiqet nga Gjermania. Besojmë fuqishëm se degradimet, shkarjet, dhe ofendimet e tilla, nuk do të lejohen më nga institucionet e BE-së. Kosova që nga viti 2017, nuk pranon trajtime nën nivelin e shtetësisë dhe sovranitetit të plotë të saj”, shkruan Haradinaj.

Josep Borrell pritet të jetë shefi i ri i politikës së jashtme dhe sigurisë së Bashkimit Evropian. Ai pati ditën e sotme një dëgjesë në komisionin e punëve të jashtme të BE-së ku shpalosi idetë e tij.  Borrell theksoi se vizitën e parë do ta zhvillojë në Kosovë, ndërkohë që vendi i tij, Spanja, nuk e njeh akoma si shtet.

Ndër të tjera, Borrel është shprehur se “Njohja e Kosovës është çështje e shteteve anëtare. Ne kemi qasje të ndryshme për njohjen e pavarësisë, por jemi të bashkuar për angazhimin. Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje dhe do të bëj ç’është e mundur për të përmbushur këtë prioritet. Mendoj, se nëse nuk zgjidhim problemet e fqinjëve tanë më të afërt, do jetë e vështirë  të besohet se ne jemi një fuqi gjeo-strategjike. Nuk ka rëndësi se ç’po bën Spanja, pasi përsa kohë Rusia, Kina apo India nuk do njohin pavarësinë e Kosovës, Kosova nuk do jetë shtet”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono