Haradinaj: Opozita të përfshihet në dialogun me Serbinë

12:18 | 04/01/2019

Në një intervistë për median e shkruar në Kosovë, kryeministri Ramush Haradinaj u shpreh se ky vit nuk do të jetë i lehtë për vendin, i cili pritet të përballet me Gjykatën Speciale dhe dialogun me Serbinë. Sa për këtë të fundit kreu i ekzekutivit ftoi dhe njëherë opozitën të bëhet pjesë e tij.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u shpreh se viti 2019 nuk do të jetë aspak i lehtë për Kosovën për shkak të proceseve nëpër të cilat do të kalojë. Në një intervistë për median e shkruar në Kosovë ai foli dhe për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme duke theksuar se një gjë e tillë nuk është në interes të vendit.

Duke folur për “Epoka e Re”, Haradinaj i bëri dhe njëherë apel opozitës në vend, përkatësisht Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjen, që të bëhen pjesë e dialogut me Serbinë duke shtuar se askush nuk duhet të frikësohet nga ky proces.

Kryeministri foli dhe për marrëdhëniet raportet që qeveria ka krijuar me Partinë Social-Demokrate, të krijuar nga të larguarit nga Vetëvendosja. Ai tha se do të kishte dëshirë të përfshinte këtë subjekt politik në qeveri por, sipas tij, zyrtarët e PSD-së ia kanë bërë të qartë se në këtë mandat nuk do të përfshihen në qeveri./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono