Haradinaj nuk pranon të komentojë mosdekretimin e Cakajt

16:04 | 11/01/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka pranuar të komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Haradinaj u shpreh se e do Shqipërinë pa kushte dhe Ilir Metën e kishte mik, por nuk pranonte  të komentonte vendimet e këtij të fundit.

Të mërkurën Presidenti Ilir Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakajt si Ministër i Jashtëm. Ai e argumentoi vendimin e tij duke u shprehur se Cakaj nuk ka përvojën e duhur politike dhe diplomatike për të drejtuar dikasterin qëmerret me politikat e jashtme. Mirëpo ky vendim ka ashpërsuar tonet mes Metës dhe Ramës pasi ky i fundit e quan ajntikushtetues mosmiratimin e Gent Cakajt./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono