Haradinaj në Bruksel, në takim mungoi flamuri kosovar por jo “fusnote”

13:15 | 17/11/201713:150

Një delegacion i Kosovës, i kryesuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në takimin e dytë të Këshillit të Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Takimet kanë nisur në Zyrën e Mogherinit, ku ka marrë pjesë edhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn. Një ditë më parë në Bruksel, zyrtarët evropianë kanë pritur edhe Kryeministren e Serbisë, Ana Brnabic. Ndryshe nga delegacioni serb, në rastin e delegacionit serb nuk është ekspozuar flamuri i Kosovës, ndërkohë që në tavolinën e palës kosovare është vendosur edhe emërtimi i Kosovës me fusnotë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar në Bruksel Përfaqësuesen e lartë të BE-së për politika të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini. Haradinaj u shpreh në profilin e tij në Facebook se me shefen e diplomacisë europiane u bisedua për rrugën evropiane të Kosovës. Kreu i qeverisë kosovare përsëriti se vendi i tij është i përkushtuar në rrugën për anëtarësimin në Bashkimin Europian./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono