Haradinaj: Liberalizimi i  vizave duhet të jetë pjesë e BE-së

14:05 | 19/11/2018

Liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të jetë pjesë e agjendës së Bashkimit Europian. Ka qenë kjo kërkesa e kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili theksoi se vendi i ka përmbushur të gjitha kushtet. Këto deklarata kreu i ekzekutivit kosovar i bëri gjatë mëngjesit të punës mes kryeministva të Ballkanit Perëndimor në Vjenë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me kancelarin austriak, Sebastian Kurz dhe liderët e Ballkanit Perëndimor në Vjenë. Në fjalën e tij në këtë takim pune, Haradinaj theksoi se Kosova ka kryer detyrat e saj përsa i përket liberalizimit të vizave:

Ramush Haradinaj:“Kosova është e përkushtuar në fuqizimin e bashkëpunimit rajonal dhe është e gatshme të marrë përsipër detyrimet e saj, por kjo duhet të jetë reciproke. Për këtë arsye unë kërkoj që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e Bashkimit Evropian, sepse Kosova tashmë ka përmbushur kriteret e vendosura nga Bashkimi Europian”.

Takimi në fjalë u organizua nga kancelari austriak, Sebastian Kurz, për të diskutuar rreth perspektivës evropiane të rajonit. Në këtë takim ka qenë i pranishëm dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ajo e Serbisë Ana Brnabiç, ai i Malit të Zi, Dushko Markoviç dhe Denis Zvizdiç si përfaqësues i Bosnje Hercegovinës. Ndryshe nga kolegët e tij, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka anuluar pjesëmarrjen në takim për shkak të problemeve të brendshme politike./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono