Haradinaj: Komuniteti serb në Kosovë po pranon ushtrinë

14:49 | 15/05/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj njoftoi se komuniteti serb që jeton në Kosovë po pranon shndërrimin e Forcave të Armatosura në Ushtri. Shefi i qeverisë i bëri thirrje Listës Serbe që të votojë ndryshimet kushtetuese për këtë çështje.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi konferencën për sigurinë me ambasadorët e huaj. Pas kësaj, shefi i qeverisë doli në një konferencë për shtyp. Haradinaj foli gjerësisht për shndërrimin e Frocave të Sigurisë në Ushtri.

Ramush Haradinaj: “Po e përmend këtë, multietnike, për faktin se është paraparë se fuqëzimi i mandatit të FSK;së bëhet me ndryshime të neneve kushtetuese. Mendoj që argumentet për të marrë besimin e Listës Serbe vërtetë janë plotësuar. Por, vendimi është politik, e duke qenë politik nuk e kemi të qartë këtë vote. Kosova i ka përmbush  argumentët që janë të nevojshme për të ndodhur transformimi i FSK-së në ushtri. Por duhet të vendos për mënyrën e ecjes përpara”.

Haradinaj tregoi se ambasada amerikane në Prishtinë ka ndihmuar shumë në betejën për të shndërruar Forcat e Sigurisë në ushtri. Gjithashtu ai njoftoi se formimi i ushtrisë nuk nënkupton marrjen e detyrave të KFOR-it./abcnews.al




Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono