Haradinaj kërkon garanci ndërkombëtare për taksën ndaj Serbisë

16:10 | 14/01/2019

Pas takimit koordinues për Dialogun Kosovë-Serbi, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se po punohet në mënyrë intensive për të arritur në një program përfundimtar.

Haradinaj tha se Qeveria e Kosovës mund të pezullojë përkohësisht taksën, vetëm pas garancive ndërkombëtare se Prishtina dhe Beogradi do të ulen më pas për të firmosur marrëveshjen përfundimtare e cila duhet të ketë në thelb njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Më tej ai këmbëngul se deri në momentin që do të ketë vetëm sugjerime, dhe dialog që nuk jep asnjë fryt, atëherë dhe taksa prej 100 për qind e vendosur ndaj produkteve serbe do të qëndrojë në fuqi. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono