Haradinaj e bojkotoi, Rama në Pragë

14:52 | 12/09/201914:520

Edi Rama ndodhet në Pragë, në takimin e vendeve të Vishengradit. Kryeministri njoftoi se 4 vendet anëtare: Polonia, Hungaria, Çekia dhe Sllovakia kanë dhënë mbështetje totale për çeljen e negociatave të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian dhe kanë hartuar edhe një plan veprimi për të realizuar këtë objektiv strategjik.

Ndersa neser  në mëngjes, kryeministri Rama do të pritet në një takim nga Kancelarja Angela Merkel në kuadër të lobimit që qeveria po bën për të marrë një përgjigje pozitive nga Këshilli Europian.

Hapja e negociatave do të jetë tema kryesore, por mësohet se do të diskutohet edhe për zhvillimet në rajon dhe në vend.Deri më tani, sinjalet që vijnë nga Gjermania janë pozitive, për një votim pro çeljes së negociatave në Bundestag.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono