Hapja e negociatave/Vlahutin u dorëzon raportin krerëve të vendit

19:32 | 17/04/2018

Pasi shefja për politikë të jashtme Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn paraqitën progres raportin për zgjerimin, shefja e Bashkimit Evropian në Shqipëri Romana Vlahutin u dorëzoi nga kopje krerëve të shtetit. Fillimisht ajo është ndalur në kryeministri ku u prit nga kreu i qeverisë Edi Rama.

Ndalesa e rradhës ka qenë Presidenti i Republikës Ilir Meta. Kreu i Shtetit theksoi rëndësinë që ka miratimi i kësaj qasjeje dhe rekomandimit të Komisionit nga Këshilli Europian i qershorit, për të nisur etapën e re të procesit të negociatave të anëtarësimit.

Më pas Ambasadorja Romana Vlahutin përshkroi rrugën në këmbë, nga Presidenca për në Kryesinë e Kuvendit, ku edhe i dorëzoi këtë raport edhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçi.

Më herët shefja e Bashkimit Evropian deklaroi se  “Shqiptarët e meritojnë t’u njihen përpjekjet e bëra për anëtarësimin”.Ambasadorja Vlahutin bëri të ditur gjithashtu se Mogherini do të jetë sot në Tiranë, për të nisur të mërkurën takimet zyrtare. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono