Hapja e negociatave, Basha: Qeveria ka dështuar

11:27 | 19/04/2018

Duke folur sot në Parlament në emër të grupit parlamentar të PD-s, kryedemokrati Lulzim Basha tha se qeveria nuk ka përmbushur të gjithë kriteret e duhura për hapjen e negociatave.

“KE dha rekomandimin dhe ne besojmë se edhe Këshilli do të japë miratimin edhe pse qeveria jonë ka dështuar, jo  vetëm në  përmbushjen e kritereve për hapjen e negociatave, por ka braktisur edhe veprat themelore europiane, të demokracisë, lirisë dhe dinjitetit njerëzor. Edhe pse vizioni dhe frymëzimi i kryeministrit vjen nga lindja dhe jo nga Perëndimi. Në këto kushte, rruga europiane është e vetmja rrugë për Shqipërinë”, theksoi kreu i demokratëve, Lulzim Basha.

Ndërsa kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, deklaroi se ndryshe nga shumë prej deputetëve të opozitës që hedhin baltë, Bashkimi Evropian ka njohur arritjet e qeverisë së majtë./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono