Hapja e doganës së Kosovës në Portin e Durrësit, Rama: Kufiri formal

17:27 | 15/01/201917:270

Është inauguruar hapja e pikës doganore të Kosovës në Portin e Durrësit. Për kryeministrin Edi Rama i gjithë ky proces, që ka nisur të zbatohet pas mbledhjes së qeverisë së Shqipërisë e asaj të Kosovës, do ta kthejë kufirin në formal.

Ky është stacioni i radhës i rrugëtimit të projektuar nga dy qeveritë shqiptare.

“Hapja e Zyrës Doganore të Kosovës në Portin e Durrësit është hapi i parë i rëndësishëm drejt bashkimit të plotë doganor mes Shqipërisë dhe Kosovës”, tha Fatmir Limaj.

Kufiri Shqipëri -Kosovë  kthehet në një kufi formal tha kryeministri Edi Rama. Ndërveprimi i sistemeve që do të fillojë prej ditës së martë do të zgjasë pak minuta për çdo procedurë.

“Shkurtimi i burokracive, orëve të pritjes e kontrolleve, i kostove të pallogaritshme për bizneset, janë efekt i drejtpërdrejtë i hapjes së kësaj zyre doganore”, tha Rama.

Për kryeministrin Rama vazhdimi i këtij procesi me vendosjen e të njëjtit standard më të gjitha pikat doganore dhe jo vetëm për Kosovën në Shqipëri, por edhe për Shqipërinë në Kosovë, është objektivi afatshkurtër.

“Njohja reciproke e dy sistemeve doganore, agjentëve doganorë online, mundësimi i kryerjes së procedurave doganore duke shfrytëzuar teknologjinë dhe realizmi i qëllimit të një administrate doganore, e cila edhe pse ka dy koka funksionon si një trup i përbashkët në shërbim të sipërmarrjes në Shqipëri dhe Kosovë përbën një lajm të rëndësishëm për gjithë sipërmarrjen”.

Edhe shifrat tregojnë efektin e këtij bashkimi doganor nënvizoi shefi i qeverisë sipas të cilit 62 milionë euro më shumë rezulton të ketë sjellë volumi i shkëmbimeve tregëtare mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kjo nuk është një vlerë për t’u krenuar, pasi në raport me ambiciet që kemi shifrat janë larg dhe potenciali i përbashkët është shumë më tepër se kaq, por janë më tepër se sa ishin”.

Akoma edhe më e rëndësishme për kryeministrin Rama është se ky proces i con dy shtetet shqiptare jo vetëm në një bashkëpunim doganor./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono