Hapet tenderi për Kardhiq-Delvinë, në vjeshtë nisin punimet

16:48 | 02/08/201816:480

Qeveria ka hapur tenderin për ndërtimin e dy loteve të rrugës Kardhiq – Delvinë. Vitin e ardhshëm do të buxhetohet edhe pjesa e mbetur e 16 kilomterave të kësaj rruge. Fondi limit për ndërtimin e dy segmenteve është 41 milionë dollarë.

Punimet për të përfunduar 16 kilometrat e mbetura të rrugës Kardhiq – Delvinë do të nisin brenda vitit. Qeveria ka zgjedhur që këtë segment ta ndërtojë me fondet e veta, e të mos e bëjë pjesë të programit “1 miliard euro”.

Autoriteti Rrugor ka hapur zyrtarisht tenderin për kompanitë të cilat do të marrin përsipër përfundimin e lotit 5 dhe 6 të rrugës, ndërsa për 3 të tjerët pritet që tenderi të hapet vitin e ardhshëm. Në total ndërtimi i dy loteve të rrugës do të kushtojë 41 milion dollarë, ku pritet që një fond i ngjashëm të akordohet edhe vitin e ardhshëm për pjesën e mbetur.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka riparë projektin fillestar duke një urë dhe ka rritur sigurinë për disa pjesë të aksit.

Kardhiq – Delvinë është një nga nyjet më të rëndësishme të turizmit jugor pasi lidh rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë me Sarandën, duke shmangur qafën e Muzinës, rrugë malore dhe e vështirë për automjetet.

Projekti i rrugës Kardhiq – Delvinë është tenderuar në vitin 2009 dhe ka një gjatësi totale prej 32 kilometrash. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono