Hapet qendra e parë për gratë e dhunuara seksualisht

17:41 | 04/12/2018

Në Shqipëri është hapur qendra e parë shëndetësore kundër dhunës ndaj grave. Specialistja për barazinë gjinore Brunilda Dervishi ishte e ftuar në “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori ku tregoi dhe si mund të drejtohen viktimat e dhunës seksuale aty. Sipas saj ato mund t’i drejtohen vetë ambienteve të qendrës, ndërkohë mund të referojnë edhe institucione në nivel vendor.

“Sipas standardeve mund të them që jo vetëm policia. Në fakt ai është organi i parë ku drejtohen viktimat e dhunës, si institucion që siguron mbrojtje, por jo vetëm policia, por edhe viktima mund të drejtohet pranë këtyre ambienteve, por edhe mekanizmit të referimit në nivel vendor, si organet e shëndetësisë, të punës, bashkitë. Aty ku konstatohet dhunë”, u shpreh Dervishaj.

Qendra “Lilium” ndodhet pranë Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” dhe parësor ka shërbimin shëndetësor ndaj dhunës seksuale.

“Kjo është qendra e parë që hapet dhe do shërbejë pastaj si një qendër për t’u përfshirë në të gjithë vendit. Ndodhet pranë QSUT dhe në radhë të parë ka shërbimin shëndetësor ndaj viktimave të dhunës seksuale”, u shpreh Dervishaj.

Më tej, Dervishaj tha se gratë nuk kanë më frikë të flasin për dhunën. Megjithatë në disa zona të thella mentaliteti i frikës për të denoncuar këto raste, sidomos të dhunë seksuale, është akoma i pranishëm./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono