Hakerat sulmojnë Pentagonin

20:53 | 13/10/201820:530

Sulm kibernetik në Pentagon, ku janë vjedhur të dhënat e më shumë se 30 mijë nënpunësve civilë dhe ushtarakë të departamentit amerikan të Mbrojtjes. Për momentin nuk dihen ende përgjegjësit, por sipas mediave amerikane sulmi është kryer disa muaj më parë dhe pse u bë publik vetëm tani.

Informacione për udhëtimet e më shumë se 30 mijë nëpunësve të Pentagonit janë marrë pas një sulmi kibernetik. Lajmi ëhstë konfirmuar nga një burim i brendshëm i organizatës, sipas të cilit numri i personave të hakeruar ëshët dhe më i madh.

Piratët informatikë kanë arritur të hyjnë në sistemet e një furnizuesi të jashtëm të Pentagonit, të cilit i kanë marrë identitetin, të dhënat e kartës së kreditit dhe informacione të udhëtimeve të civilëve dhe ushtarakëve që punojnë në organizatë.

Pavarësisht se ende nuk dihen detajet teknike është e mundur që sulmi të jetë kryer disa muaj më parë. Përgjegjësit informatikë të Pentagonit, ku ndodhet selia e departamentit amerikan të Mbrojtjes, informuar eprorët e tyre në 4 Tetor.

Lajmi vjen pak ditë pas publikimit të një raporti që paralajmëron për brishtësinë informatike të disa sistemeve të armëve ushtrisë amerikane. Aty thuhej se disa sistemë raketorë janë shumë të ekspozuar ndaj një sulmi të mundshëm iknformatik.

Një sulm i ngjashëm informatik ishte dhe ai i vitit 2015 kur të dhënat e 21 milionë nëpunësve qeveritarë u morën nga agjencia federale për menaxhimin e personelit. Sulmi, për të cilin u akuzua qeveria kineze, shkaktoi dorëheqjen e drejtorit të agjencisë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono