Hajdutët vjedhin shtëpinë e çiftit Shakira-Pique

18:18 | 06/06/201818:180

Një bandë hajdutësh ka vjedhur shtëpinë e çiftit të famshëm Shakira-Pique, në Barcelonë. Hajdutët kanë vjedhur dhe janë larguar në heshtje, duke mos prekur me dorë prindërit e futbollistit, që po flinin në dhomën e tyre.

Një grup hajdutësh kanë hyrë dhe kanë bastisur shtëpinë e këngëtares kolumbiane Shakira dhe bashkëshortit të saj futbollist, Gerard Pike, në Barcelonë. Sipas mediave spanjolle, në shtëpinë e kampionit të botës ndodheshin vetëm prindërit e tij, të cilët po flinin në katin e sipërm dhe nuk janë prekur me dorë nga hajdutët.

Këngëtarja 41-vjeçare ndodhej në Këln të Gjermanisë për një koncert dhe bashkëshorti 10 vjet më i ri kishte shkuar me të për ta ndjekur. Policia spanjolle ka deklaruar se bastisja e hajdutëve nuk ishte e dhunshme. Sipas saj, në kompleksin prej 700 metra katrorë, i rrethuar nga sipërfaqe të mëdha gjelbërimi, ata kanë vjedhur orë luksoze që i përkisnin futbollistit, si dhe bizhuteri me vlerë të konsiderueshme.

Mësohet se anëtarët e bandës kanë përfituar nga moti i keq me stuhi për të mbuluar zhurmat e tyre. Ata kanë hyrë përmes dritares ose ballkonit, duke përdorur të ashtuquajturën “metoda e heshtur”, që nënkupton mos alarmimin e të zotëve të shtëpisë, por edhe të fqinjëve të tyre. Sipas burimeve policore, prindërit e Piquee nuk dëgjuan asgjë dhe mësuan se shtëpia ishte vjedhur vetëm në mëngjes, kur u zgjuan dhe telefonuan policinë.

“Këta lloj kriminelësh veprojnë me profesionalizëm, veshin doreza dhe maska, por mbi të gjitha bëjnë kujdes që të mos prekin njerëzit”, ka deklaruar një zëdhënës policie për shtypin iberik.

Agjentët e policisë shkencore kanë bërë mbikëqyrjen e vendit të ngjarjes për të mbledhur prova, por deri më tani nuk është bërë asnjë arrestim. Në Shkurt, hajdutët bastisën shtëpinë e ish-yllit të Liverpulit, Philipe Coutinho, në afërsi të Barcelonës, të njëjtën ditë kur atij i ishte vjedhur makina./avcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono