Guvernatori Sejko apel bankave: Kushtojini me tepër rëndësi kreditimit

12:30 | 29/05/201912:300

Gjatë vitit të shkuar bankat në vendin tonë kanë dhënë rreth 1.1 miliardë euro kredi të re. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko apelon për rritje të kreditimit dhe zgjerim të sektorëve ku bankat e nivelit të dytë përqendrojnë financimin.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko i ka nxitur bankat e nivelit të dytë t’i kushtojnë më tepër rëndësi kreditimit.

Bashkë me reduktimin e kredive me probleme sugjerimi i kreut të Bankës Qendrore vjen dhe për zgjerimin e sektorëve ekonomikë ku i përqendrojnë ato.

Ndërsa fliste për kontributin e sektorit bankar në ekonominë e vendit në konferencën me të njëjtën temë Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tregoi se vetëm gjatë vitit të shkuar bankat kanë dhënë rreth 1.2 miliardë euro kredi të re në interes të financimit të bizneseve, blerjes së banesve dhe konsumit.

Vëllimi i kredisë së dhënë nga sektori bankar sipas kreut të Bankës Qendrore përbën rreth 35% të Prodhimit të Brendshëm Bruto shpërndarë në 327 mijë njësi ekonomike. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono