Guardiola: Duam të shkëlqejmë në “San Siro”, ja si luftohet racizmi

19:33 | 05/11/201919:330

Manchester City do të tentojë kualifikimin kundër Atalantës në “San Siro”, edhe pse djemtë e Guardiolës e kanë mendjen te ndeshja e fundjavës kundër Liverpoolit në kampionat.

Trajneri spanjoll nuk e pranon diçka të tillë në konferencën për shtyp, aty ku flet për kundërshtarin dje javën e rëndësishme të ekipit. Në fund një koment për racizmin që është shtuar shumë në futbollin evropian.

SITUATA – “Shpresoj të fitojmë nesër dhe të kualifikohemi. Dëshirojmë të bëjmë një ndeshje të madhe në një stadium mitik si ‘San Siro’. Kjo është një javë e rëndësishme për ne. Duam kualifikimin kundër Atalantës, ndërsa të dielën kemi një ndeshje shumë të rëndësishme. Gjithsesi, ka kaluar vetëm çereku i kampionatit dhe na presin shumë ndeshje në vazhdim”.

ATALANTA – “Na vunë në vështirësi në pjesën e parë në fushën tonë. Deri në momentin që udhëhiqnim 3-1 ndeshja ishte e ekuilibruar. Në Evropë është gjithmonë e vështirë dhe Atalanta do të bëjë të pamundurën për të marrë pikët e para”.

RACIZMI – “Është një problem i madh për gjithë Evropën. Duhet të luftojmë çdo ditë  në shtëpi dhe në shkolla. Kjo çështje kërkon gjeste të rëndësishme, vetëm kështu mund të ndryshojë diçka.” /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono