Grupi i nacionalistëve ndërpret përkujtimin e masakrës së Srebrenicës

23:04 | 11/07/201923:040

Masakra e Srebrenicës, në Bosnje e Hercegovinë është përkujtuar në mënyra të ndryshme nga dy grupe njerëzish. Njëri që ka dalë për të kujtuar viktimat e gjenocidit serb dhe një tjetër për të kërkuar drejtësi për viktimat serbe.

Një grup nacionalistësh ndërpreu për pak kohë një shfaqje që kujtonte viktimat e gjenocidit në Bosnje. Është nata kur përkujtohen viktimat myslimane të gjenocidit në Srebrenica.

Shteti serb ndër vite ka mohuar ta quaj si të tillë dhe është munduar ta mohoj si të tillë. Krim i rënd konsiderohet zyrtarisht. Këtë përvjetor një grup i vogël njerëzish kanë dalë për të kujtuar viktimat.

Një grup tjetër për ti mohuar ato duke kërkuar drejtësi për viktimat serbe. Për herë të parë aty kanë dalë edhe ambasadorët Perëndimor dhe ai shqiptar si të ftuar. Organizatorët thonë se serbët duhet ta kuptojnë rëndësinë e këtij krimi.

Marko Millosavljeviç, Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut: Pranimi për ata që ende kërkojnë të dashurit e tyre është shumë i rëndësishëm dhe këtë shoqëria serbe dhe politika duhet ta kuptojnë si shumë të rëndësishme. Shpresojmë që vitin e ardhshëm, në 25-vjetor, të mos kalojë si tani, pa komente politike dhe të thuhet se gjenocidi është gjenocid dhe pikë.

Në këtë manifestim u ndezën aq qirinj sa ka patur edhe viktima. Mbi 8 mijë myslimanë u vranë në vitin 1995 dhe këtë e ka konstatuar edhe gjykata ndërkombëtare. Por, e shkuara ngelet pa përballje reale./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono