Grumbulluesit bojkotojnë fermerët

16:34 | 15/03/2019

Nga e hëna deri të mërkurën grumbulluesit dhe agropërpunuesit nuk do të blejnë me qumësht nga blegtorët vendas. Kjo masë vjen për të kundërshtuar ngërçin e krijuar me TVSH-në e produkteve primare. Shoqata e Industrialistëve Ushqimore thotë se nuk ka mundësi të paguaj çmim më të shtrenjtë për fermerët.

Qumështin që pak ditë më parë blegtorët në Lushnje e derdhen në rrugë për të kundërshtuar uljen e çmimit do ta kenë të vështirë ta tregtojnë. Agropërpunuesit  do të ndërpresin grumbullimin e tij. Protesta e tyre vjen kundër ngërçit të krijuar për TVSH-në e produkteve primare dhe do të zgjasë tre ditë, nga 18 deri më 20 Mars.

Shoqata e Industrialistëve Ushqimore thotë se uljen e masës së kompensimit të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar për fermerët nga 20 në 6% që nga Janari i këtij viti kanë mbajtur përpunuesit, por tashmë nuk ka mundësi ta paguajnë më shtrenjtë këtë produkt.

Ndryshimet ligjore të miratuara nga qeveria sipas saj do të shkaktojnë dëmtim të prodhimit vendas dhe favorizojnë importet, do të rrisin informalitetin dhe cënojnë sigurinë ushqimore. Shqetësimin e tyre ja kanë bërë të ditur dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, por nuk kanë marrë zgjidhje.

Në mungesë të një reagimi, grumbulluesit dhe agropërpunuesit thonë se do të dalin në protestë, por kujdesen të qartësojnë se kauza e tyre është qartësisht ekonomike dhe nuk ka lidhje me politikën./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono