Gripi, ndërron jetë nëna dhe një nga foshnjat e saj

10:35 | 28/02/2019

Rëndohet bilanci i viktimave nga gripi AH1N1 në Shqipëri. Në Tiranë një nënë e re ka humbur jetën pas lindjes.  Shkak është bërë  virusi i gripit. Ndërkohë që në maternitet ka ndërruar jetë foshnja e porsalindur.

Një 36-vjeçare me banim në Levan të Fierit ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë duke u bërë kështu viktima e pestë nga gripi AH1N1.  Mjeket tregojnë se gruaja ishte 31- javëshe shtatzëne me fertilizim artificial dhe po trajtohej me hormonoterapi.  36 vjeçarja ka kërkuar ndihmën e mjekëve të Sanatoriumit me nënte Shkurt për shkak te komplikacioneve te gripit.  Për shkak të gjendjes së vështirë shëndetësore shefja e reanimacionit Alma Cani tregon se mjeket u detyruan te kryejnë lindje të parakohshme. Gruaja arriti të sjellë në jetë dy binjakët, por fatkeqësisht njëri prej tyre ndërroi jetë pak ditë më pas në maternitetin “Koco Gliozheni” ku dhe po trajtohej. Ndërkohe nëna e re nuk arriti t’i mbijetonte virusit të gripit dhe me 25 Shkurt ndërroi jetë.

Ne spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë për shkak te komplikacioneve nga virusi i gripit AH1N1 më herët kanë ndërruar jetë dhe katër paciente të tjerë. Sipas Institutit te Shëndetit Publik gripi paraqitet me aktivitet mesatar ndërkohe që në qarkullim është virusi i tipit A me nentip A/H1 dhe A/H3./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono