Greqia zgjedh presidenten e parë femër në historinë e vendit

10:36 | 22/01/202010:360

Katerina Sakelaropulu është gruaja e parë presidente e Greqisë, pas votimit në parlamentin e vendit. Ajo mori 261 vota pro. Nga 294 deputetët e pranishëm në sallë në momentin e votimit ajo mori mbështetjen e 157 deputetëve të Demokracisë së re dhe 82 të Syrizës, si dhe 22 të lëvizjes për ndryshim. Si rrallëherë dy partitë kryesore në Greqi kanë mbajtur të njëjtin qëndrim duke mbështetur kandidaturën e saj.

Ajo është presidentja e 13 e vendit dhe pason Prokopis Pavlopulos në postin më lartë. Sakelaropulu do të kryejë betimin e saj në një ceremoni solemne menjëherë pas përfundimit të mandatit të presidentit aktual në 13 mars./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono