Greqi, qeveria nis emetimin e bondeve shtetërore

13:20 | 17/07/201913:200

Në përpjekje për t’u rikthyer në tregjet ndërkombëtare, qeveria greke ka nisur emetimin e obligacioneve shtetërore. Në këtë mënyrë ekzekutivi i shtetit helen shpreson që të arkëtojë të ardhura dhe të nxisë zhvillimin e biznesit vendas.

Greqia ka hapur të martën librin e ofertave për emetimin e një obligacioni 7-vjeçar, interesi paraprak i të cilit vlerësohet në 2.1 për qind. Synimi i qeverisë helene është që të arkëtojë të ardhura me vlerë 2,5 miliardë euro.

“Ndërkaq, ministria e financave konsideron si faktor më të rëndësishëm, jo aq shumën apo interesin, se sa kualitetin e investitorëve që do të përgjigjen. Synimi kryesor është që t’u jepet tregjeve një sinjal i qartë për kredibilitetin e obligacioneve shtetërore greke, çka mund të ndikojë pozitivisht në interesat e kreditimit të biznesit vendas”.

Enti për menaxhimin e borxhit publik ka arritur në përfundimin se momenti i tanishëm është më i përshtatshmi për një dalje të vendit në tregjet financiare. Në këtë aspekt ndikojnë kushtet e favorshme ndërkombëtare për shkak të relaksimit të politikës monetare dhe situatës pas zgjedhjeve të 7 Korrikut në Greqi.

Por sipas analistëve, ka shumë gjasa që në muajin Shtator të rikthehet një periudhë pasigurie për shkak të negociatave të Athinës me kreditorët. Gazeta “Financial Times” i referohet një studimi të Bankës Amerikane që konstaton se preferenca e investitorëve për obligacione nga vendet e Eurozonës, si Greqia, Italia dhe Spanja, ndodhet në nivelin më të lartë që prej rënies së krizës 10 vite më parë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono