Greqi, policia arreston deputetin e Agimit të Artë

10:26 | 18/06/201810:260

Policia greke ka arrestuar deputetin e Agimit të Artë, Kostas Barbarousis. Ai u arrestua nga njësia anti terror në një banese ku ishte fshehur, në verilindje të Athinës. Barbarousis akuzohet për tradhëti të lartë. Ky zhvillim vjen, pasi ai të premten bëri thirrje për grusht shteti, duke kërkuar që ushtria të arrestoje kryeministrin, presidentin dhe ministrin e mbrojtjes. Pas kësaj deklarate, ai u përjashtua nga grupi parlamentar i Agimit të Artë.

Deklarata që u konsiderua gjerësisht si thirrje për grusht shteti, u dënua ashpër nga të gjitha forcat politike, përfshirë Agimin e Artë.

Barbarousis u shpreh në atë mënyrë, për të kundërshtuar marrëveshjen e Athinës me Shkupin, për emrin e ri të Maqedonisë.  /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono