Grecallia, fshati i luleve në Fier

15:30 | 15/09/201915:300

Gratë e fshatit Grecalli në Fier nuk zbukurojnë vetëm oborret e tyre. Por në këtë fshat i cili ka marrë dhe emrin fshati i luleve, amvisat kujdesen edhe për trotuaret e rrugës kryesore.

Oborret i kanë përplot me aromë dhe ngjyra. Tani edhe trotuarët. Është pasioni për të bukurën që karakterizon amvisat myzeqare kopshtet e të cilave nuk mbeten kurrë pa lule.

Lule të shumëllojshme duke filluar nga më klasiket si trëndafili, deri te më të panjohurat si kjo lule blu e sjellë nga Anglia.

Një garë e vazhdueshme ku fiton bukuria. Tani po zhvillohet edhe jashtë shtëpive.

Por këto shëmbëlltyra parjase, përveç dashurisë kërkojnë edhe punë të përditshme.

Tradita e kultivimit të luleve në këto zona është e hershme. Fieri i përpara viteve 90′ etiketohej si qyteti i luleve.

Gazetare e ABC News, Fier: Valbona Daci

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono