Grabitja në Rinas, ndalohen dhe 5 persona të tjerë

10:50 | 02/05/201910:500

Prokuroria e krimeve të rënda ka kërkuar ndalimin e 5 personave në lidhje me grabitjen e parave në Rinas më 9 prill.

Sipas burimeve nga organi i akuzës, mësohet se personat për të cilët është kërkuar ndalimi, janë punonjës të kompanisë së sigurisë se aeroportit ICTS  dhe të bankave të cilave u përkisnin vlerat monetare.

Sipas të njëjtave burime, këta persona pritet të merren në pyetje në lidhje me ngjarjen,  përmbushjen e detyrimeve dhe përgjegjësive të tyre ligjore.

Ka  dyshime se këta persona kane konsumuar veprën penale të shpërdorimit të detyrës. Deri tani për grabitjen e Rinasit, janë vënë në pranga 6 persona, që dyshohet se kanë qenë pjesë e bandës që ka hyrë në aeroport, apo bashkëpunëtorë që kanë ndihmuar në realizimin e planit të grabitjes.

Ndërsa 3 persona të tjerë janë shpallur zyrtarisht në kërkim. Shuma e parave që u mor nga grabitësit është konfirmuar zyrtarisht nga bankat për organin e akuzës. Ajo është 6 milionë euro./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono