Grabitja në Rinas, deputetët e “Sigurisë”: Përgjegjësi e koncesionarit dhe bankave

18:50 | 10/04/201918:500

Deputetët e Komisionit Kuvendor për Sigurinë Kombëtare bëjnë përgjegjës koncesionarin dhe bankat për rastet e grabitjes së parave gjatë transportit drejt Rinasit. Ata thonë se ngjarje të tilla kanë cënuar sigurinë kombëtare. 

Përfaqësuesit e shumicës socialiste e shohin ngjarjen e grabitjes së disa miliona eurove në pistën e aeroportit të Rinasit si një mundësi për të ndryshuar ligjin për koncesionet. Kjo pasi sipas tyre, përgjegjësia për këtë rast të përsëritur brenda ambienteve të aeroportit është e koncesionarit kinez që e administron.

“Marrëveshjet koncesionare jo vetëm ajo në aeroportin Rinasit janë marrëveshje problematike. Përjashtojnë veprimin apo prezencën e forcave të shtetit, të rendit dhe sigurisë”, tha Ermonela Felaj.

“Do i kisha bërë thirrë koncesionares sa kontrollojnë çantat me kujdes se edhe na heqin rripat nga brezi më mirë të ke parasysh të bëjnë sigurimin e territorit ku operojnë në Rinas”, tha Sterkaj.

Por Paulin Sterkaj, anëtar i Komisionit të Sigurisë, mendon se përgjegjësia duhet kërkuar dhe tek vetë bankat.

“Përderisa ka një kallauz që tregon se lëvizin ajo shumë e madhe paresh duhet të hetohet më në thellësi problemi i lëvizjes së pareve”, tha ai.

Por a e ka cënuar kjo ngjarje sigurinë kombëtare?

“Janë momente, të cilat në fakt e vendosin në diskutim sigurinë kombëtare dhe krijon premisa të qarta për cënimin e saj”, tha Felaj.

Ndryshe nga dy anëtarët e Komisionit të sigurisë, për sa i përket cënimit të sigurisë kombëtare mendon ish-ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

“Siguria Kombëtare është një fjalë e madhe. Unë mendoj se grabitja e djeshme është një ngjarje shumë e rëndë që duhet marrë shumë seriozisht sepse aeroporti është një objekt i rëndësisë së veçantë”, tha ajo./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono