Gonzalo Higuain shkëlqen për Çelsin

20:52 | 02/02/201920:520

Sulmuesi Gonzalo Higuain shënoi dy golat e tij të parë në Premier Ligën angleze. Argjentinasi i ardhur nga Milani, ndihmoi Çelsin të arrinte një fitore të thellë.

Ndoshta është herët të thuhet se mbërriti shpëtimtari. Çelsi i trajnerit Mauricio Sarri duhet të bëjë shumë më tepër që të bindë tifozët dhe kritikët, por për momentin le të kënaqet me fitoren 5-0 ndaj Hadërsfildit, dhe me dy golat e shënuar nga Gonzalo Higuain.

Ish-sulmuesi i Realit, Napolit, Juventusit dhe Milanit, reagoi në ndeshjen e dytë në Premier Ligë, edhe pse mund të thuhet se kundërshtari ia bëri punën më të lehtë.

Hadërsfildi ishte në krizë të plotë, me vetëm një gol të shënuar në 7 ndeshjet e fundit të kampionatit, dhe i shkëputur në vendin e fundit në renditje.

Sarri ka besim se Higuain do ta ndihmojë edhe në sfidat e tjera, i bindur se Çelsit të tij i mungonte një qendërsulmues tipik, siç ishte Diego Kosta apo më herët, Didie Drogba.

Trajneri italian shpreson që edhe ylli kryesor i ekipit, Eden Hazar, të japë më shumë kontribut që të arrihet kualifikimi për në Champions.

Futbollisti belg, i kërkuar fort nga Reali i Madridit, shkëlqeu edhe ai ndaj Hadërsfildit duke realizuar dy herë.

Me suksesin 5-0, blutë e Londrës u ngjitën në vendin e katërt, pra brenda zonës Champions, me 50 pikë pas 25 ndeshjesh të luajtura.

Presioni ndaj Sarrit sikur është lehtësuar disi, por trajneri nuk do ta ketë postin të sigurt nëse nuk siguron të paktën Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono