Golden State, një provë force në NBA

14:01 | 14/03/201914:010

Golden State arriti një fitore shumë të rëndësishme në basketbollin amerikan. Kampionët ia dolën në fushën e rivalit Houston, madje duke mos pasur Kevin Durantin në formacion.

Nëse duhej dëshmi se je gati për të mbrojtur titullin, një ndeshje si kjo ishte rasti i duhur. Golden State arriti një fitore të mundimshme, por nga ato që të japin lavdinë, 106-104 në fushën e Houstonit, dhe tregoi se mbetet favorit për kurorën e NBA-së.

Suksesi ishte i rëndësishëm jo vetëm sepse u arrit në Arenën e njërit prej rivalëve kryesorë, por edhe sepse erdhi në mungesë të yllit kryesor, Kevin Durantit të dëmtuar. Kapiteni Clay Thompson u tregua i denjë për shiritin duke shënuar 30 pikë e kapur 6 topa në tabela.

Shumë i zot edhe lojtari qendër Demarkus Cousins, që luajti ndeshjen më të mirë për Golden State, me 27 pikë, 8 topa në tabela, 7 asistë e dy vjedhje topi.

Si shpesh herë, nuk mbeti prapa Stephen Curry që shtoi 24 pikë, 4 tabela, 5 asistë e 2 vjedhje topi. Thompsoni kaloi shifrën e 200 gjuajtjeve të realizuara për tri pikë, dhe ky ishte sezoni i 7-të në karrierë që e bën.

Këtë rekord historik në NBA ai e ndan tani me shokun e ekipit, Curry. James Harden shënoi 29 pikë për Houstonin, kapi 3 topa në tabela e shërbeu 10 asistë, por gaboi shumë për tri pikë. Golden State mbetet në vend të parë në Konferencën Perëndimore./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono