Goditja e bandës shqiptare, ministri i Brendshëm bavarez jep detaje

15:03 | 16/05/2018

Pas operacionit të suksesshëm të policisë gjermane, i cili rezultoi me arestimin e 12 personave, pjesa më e madhe shqiptarë dhe sekuestrimin e një ton kokaine, ministri i Brendshëm bavarez, Joakim Herman, ka bërë publike detajet e hetimeve.

Ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Hermann doli në një konferencë për shtyp pas sekuestrimit të një sasie prej rreth 1 ton drogë në këtë land të Gjermanisë. Hermann konfirmoi se janë arrestuar 12 shqiptarë, disa prej tyre banorë në Gjermani. Operacioni që rezultoi me shkatërrimin e bandës nisi disa muaj më parë.

Në muajin Shtator të vitit 2017, në kutitë e bananeve nëpër disa supermarkete të Gjermanisë, u zbuluan qese me kokainë. Pas kontrollit, policia gjeti rreth 180 kilogramë kokainë. Këtu nisën dhe hetimet për të zbuluar se nga vinte kjo kokainë.

Gjurmët i çuan hetuesit gjermanë në Amerikën e Jugut. Atje, trafikantët e drogës e fusnin kokainën nëpër kutitë e bananeve, akoma të papjekura. Frutat transportoheshin me anije dhe më pas me kamionë shpërndaheshin nëpër Gjermani, ku vendoseshin nëpër magazina për pjekjen përfundimtare.

Pikërisht në këto momente ndërhynin personat e armatosur, që merrnin drogën e tyre. Policia vëzhgoi skemën dhe ndërhyri vetë, duke kapur rreth 950 kilogramë kokainë. Sipas ekspertëve, ajo ka një shkallë pastërtie prej 90 përqind. Kokaina e shitur në treg do t’u sillte trafikantëve një fitim prej miliona eurosh.

Pasi kapën kokainën, policia priti në një magazinë në Hamburg për të kapur edhe anëtarët e bandës. Pak pas mesnatës, në magazinë erdhën persona të armatosur, që morën kokainën dhe u nisën drejt Holandës. Në këtë moment forcat speciale ndërhynë dhe arrestuan autorët, të cilët kishin 180 kilogramë kokainë.

Atyre iu sekuestruan edhe dy pistoleta dhe 30 mijë Euro. Kontrolle u ushtruan edhe në banesat e tyre në Hamburg dhe Hanover. Në total u arrestuan 12 persona, pjesa më e madhe shqiptarë. Tashmë policia ka nisur hetimet për të zbuluar se kush qëndron pas tyre, për të ndaluar këtë trafik milionash./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono