Goditet klani shqiptar i trafikut të drogës, prostitucionit dhe pastrimit të parave

22:49 | 27/04/2018

Një operacion masiv i agjencive ligjzbatuese belge ka çuar në asgjësimin e një konsorciumi kriminal, ku bënte pjesë edhe një klan shqiptar, i përfshirë në trafik droge, prostitucion dhe pastrim parash.

Pas dy vjet hetime, policia gjyqësore belge ka organizuar një supër aksion kundër krimit të organizuar, që është finalizuar me arrestimin e 31 personave, mes të cilëve shumë shtetas shqiptarë. Që prej së dielës e deri mbrëmjen e së enjtes, rreth 290 efektivë policie janë angazhuar në këtë aksion që ka goditur disa grupe kriminale, aktive në trafikun e drogës, falsifikimit dhe pastrimit të parave, shfrytëzimit të prostitucionit dhe evazionit.

Operacioni është kryer në katër lokalitete të ndryshme të Belgjikës dhe në provincën e Luksemburgut, ku janë kontrolluar 47 banesa. Hetimet, sipas autoriteteve lokale, kanë treguar lidhje të elementëve vendas me grupe kriminale shqiptare për kultivimin e kanabisit dhe mafian italiane për falsifikimin e parave.

“Një sistem i sofistikuar kompanish fasadë i ka lejuar organizatës me bazë familjare të fshehë aktivitetet kriminale, të pastrojë paratë dhe të sigurojë të ardhura të konsiderueshme”, ka deklaruar prokurori Christian Henry.

Nga 31 personat e arrestuar 11 janë vënë nën arrest, ndërsa të tjerë janë liruar me kusht ose të proceduar në gjendje të lirë. 5 prej tyre i përkasin së njëjtës familje, me banim në Turnai. Gjatë kontrolleve të policisë janë gjetur dhe asgjësuar 7 plantacione dhe 25 kg kanabis, 35 mijë euro, si dhe armë zjarri. Gjithashtu, efektivët kanë mbyllur edhe tre lokale në rajonin Turnai./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono