Gjysmë vëllai i Kim Jong Un ishte informator i CIA-s

11:55 | 11/06/201911:550

E përditshmja amerikane Wall Street Journal shkruan se gjysëm vëllai i liderit koreano-verior Kim Jong Un, ka qenë informator i CIA-s. Kim Jong Nam u vra me gaz nervin në vitin 2017.

Kim Jong Nam, gjysëm vëllai i diktatorit koreanoverior Kim Jong Un I vrarë në shkurt të 2017-ës në aeroportin e Kuala Lumpur në Malajzi, ishte një burim i CIA-s i cili ishte takuar disa herë me agjentë sekretë amerikanë. Lajmi është publikuar nga Wall Street Journal, që citon një burim të informuar. Por e përditshmja thekson se shumë detaje të marrëdhënies së tij me CIA-n mbeten të errëta.

Kim Jong Nam u vra nga dy gra të cilat i hodhën në fytyrë gaz nervin Vx. Drejtues amerikanë dhe koreanojugorë akuzuan për sulmin Penianin, i cili ka mohuar çdo përfshirje.

Disa ish drejtues amerikanë, sipas të përditshmes, theksojnë gjithësesi se gjysëm vëllai i Kim, i cili kishte jetuar jashtë Koresë së Veriut për shumë vjet dhe nuk kishte asnjë lloj pushteti në Penian, vështirë se mund të kishte informacione për rrethin e ngushtë te Kim Jong Un.

Të njëjtat burime nga ana tjetër vënë në dukje se Kim Jong Nam, i cili jetonte në enklavëm kineze të Makao, ishte sigurisht në kontakt me shërbime të huaja të inteligjencës,në mënyrë të veçantë me atë të Kinës. /ABc news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono