Gjyqtarja Margjeka e refuzoi, Valbona Sako merr mandatin e kryebashkiakes

13:24 | 19/07/201913:240

Ka ndryshuar gjendja në bashkinë Durrës, ku sot, një tjetër gjyqtar ka vendosur ta njohë Valbona Sakon si kryebashkiake. Gjyqtari Shpëtim Reka ka pranuar një kërkesë që i është dorëzuar shkresërisht nga vetë kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama.

Partia Socialiste përmbysi vendimin e gjyqtares së Durrësit Mimoza Margjeka, e cila nuk pranoi të njihte Valbona Sakon si kryebashkiake të Durrësit.

Siç ka mësuar ABC News, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, i është drejtuar të enjten me një shkresë Gjykatës së Durrësit, duke i kërkuar të njohë fituesen e Aleancës për Shqipërinë Evropiane në bashkinë Durrës, Valbona Sako.

Çështja i ka rënë për shqyrtim gjyqtarit Shpëtim Reka, i cili ndryshe nga kolegia e tij, nuk i ka vlerësuar zgjedhjet të paligjshme, por një ditë pasi ka pasur në tryezë shkresën me firmën e kryeministrit, ka marrë vendimin.

Të premten paradite ai njohu si kryebashkiake të Durrësit, Valbona Sako.

Për këtë bashki janë në fuqi dy vendime, ai i ditës së mërkurë që, kishte si kërkuese vetë Valbona Sakon, dhe që nuk e pranoi si fituese, dhe ky i së premtes, më kërkues Edi Ramën, që e konfirmoi fitoren e Sakos.

Vetë kandidatja tha se do ta apelojë vendimin e së mërkurës, duke shpresuar se në këtë mënyrë do të shuajë betejën juridike.

Burimet i thanë ABC NEWS se të njëjtën taktikë, PS do te përdorë edhe për bashkinë Vorë. Edi Rama do të depozitojë një kërkesë pranë Gjykatës së Tiranës për ketë çështje, duke i hapur mundësi rishqyrtimit.

Pak ditë më parë, Gjykata e Tiranës vlerësoi se nuk ishte ajo kompetente për të shpallur fitues në Vorë, Agim Kajmakun./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono