Gjykata Supreme e Indisë vendos në favor të tempullit hindu

11:27 | 09/11/201911:270

Gjykata Supreme e Indisë ka vendosur sot në favor të një grupi hindu në një betejë të gjatë mbi një vendqëndrim  fetar shekullor, të pretenduar se i përket myslimanëvë  gjë që mund të rrisë tensionin midis dy komuniteteve.

Mosmarrëveshja mbi pronësinë e tokës ka qenë një nga çështjet më të diskutueshme të vendit, dhe u hap përsëri  kur xhamia Babri Masjid e shekullit të 16-të u shkatërrua grupi  hindu në dhjetor 1992.

.

Gjykatësi tha se duhet duhet të ndërtohet  një tempull për perëndinë Hindu Ram duke krijuar besim ne qëvërinë vendore.

Verdikti do të shihet si një fitore politike për Modi, i cili fitoi një mandat të dytë këtë vit.

“Ky verdikt nuk duhet të shihet si fitore apo humbje për askënd,” tha Kryeministri Narendra Modi në Twitter, duke shtuar, që : Duhet të mbizotërojë paqja dhe harmonia!”.

Ata thonë se vendqëndrimi  ështe i shenjtë për grupin hindu  shumë kohë para se myslimanët Mughals ndërtuan atë që njihej si xhamia Babri në 1528./abcnews.al

Xhamia u rrënua nga një turmë hindu në 1992.

Në disa rajone, policia po monitoronte mediat sociale për të ndaluar  thashethemet që mund të ngjallnin tension midis komuniteteve.

Në disa qytete, shërbimet e internetit gjithashtu u pezulluan për të ndaluar përhapjen e thashethemeve.

Organizatat muslimane kanë bërë thirrje për qetësi për të parandaluar tensionet midis komunitetit. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono