Gjykata Speciale, Thaçi përplaset me ambasadorin amerikan

16:22 | 23/12/201716:220

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Pristinë, Greg Delawie ka kërkuar të mos shfuqizohet vendimi për Gjykatën Speciale. Ai paralajmëroi se një veprim i tillë do të largonte Kosovën nga sundimi i ligjit dhe aleatët e saj ndërkombëtarë. “Një vendim për revokimin e Gjykatës Speciale do të shënonte një pikë kthese larg sundimit të ligjit, Evropës dhe Shteteve të Bashkuara. Kosovë, mos e zgjidhni atë të ardhme për fëmijët tuaj!”, shkruan në tuitër përfaqësuesi amerikan. Ky reagim i tij vjen pas një mesazhi të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Po në tuiter kreu i shtetit i quajti spekulime paralajmërimet e ambasadorëve se Kosova po izolohet në rast se shfuqizon Gjykatën Speciale. Ky organ i drejtësisë ndërkombëtare është i vendosur në Hagë dhe do të shqyrtojë krimet e Kosovës në luftën me ushtrinë serbe./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono