Gjykata Speciale, djali i ish-komandantit të UÇK: Gjykimi i padrejtë

22:22 | 17/01/2019

Djali i një prej ish-komandantëve të UÇK-së i thirrur për të dëshmuar nga Gjykata Speciale e cilëson të padrejtë procesin e nisur. Në një intervistë për “Klan Kosova”, Mërgim Lushtaku thotë se e njëjta gjë duhet të bëhej paralelisht për krimet serbe të kryera ndaj popullsisë civile në Kosovë.

Djali i Sami Lushtakut, ish-komandanti i UÇK-së që është marrë në pyetje nga Gjykata Speciale në lidhje me luftën e viteve ‘90, e cilëson të padrejtë procesin e nisur në Hagë. Në një intervistë për “Klan Kosova”, Mërgim Lushtaku deklaron se është e papranueshme që 20 vjet nga përfundimi i luftës hetohen vetëm krimet eventuale të UÇK-së dhe jo barbaritë e njësive paraushtarake serbe në Kosovë.

Mërgim Lushtaku: “Kjo gjë nuk po bëhet me serbët që kanë bërë masakra dhe genocid, por jemi këtu dhe janë thirrur edhe komandantët e luftës së UÇK-së”.

Aktualisht deputet i Kuvendit të Kosovës, Mërgim Lushtaku e cilëson “absurd” votimin e Gjykatës Speciale nga legjislatura e kaluar. Por tani, thotë ai, nuk ka kthim pas.

Mërgim Lushtaku: “Është një vendim i gabuar pasi nuk janë gjykuar krimet e serbëve dhe nëse nuk gjykohen të dyja palët, votimi i gjykatës ka qenë absurditet. Por tani jemi këtu ku jemi dhe duhet t’i dëshmojmë botës se lufta e UÇK-së ka qenë e pastër si loti”.

Shumica e ish-luftëtarëve janë thirrur në Hagë në cilësinë e dëshmitarit dhe të të dyshuarit, por rastet për të cilat ata janë marrë në pyetje ende nuk dihen me saktësi. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono