Gjykata Speciale/ Brukseli: Shfuqizimi i ligjit cënon marrëdheniet Kosovë – BE

22:42 | 29/01/2018

Zyra e shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federika Mogherini ka konfirmuar këtë të hënë qëndrimin e Unionit kundër nismës së një grupi deputetësh të Kosovës për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale. Në një prononcim për “Europa e Lirë”, zëdhënësja e zonjës Federica Mogherini, ndonëse nuk ka folur për pasojat që do të kishte një vendim i tillë, ka deklaruar se Brukseli është i qartë në qëndrimin e tij.

Në një reagim më herët gjatë muajit, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë tha se çdo përpjekje për shfuqizimin e Gjykatës Speciale do të ndikonte negativisht në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në. Përfaqësuesit e vendeve të Kuintit paralajmëruan mbështetësit e nismës me masa të ashpra nëse ajo konkretizohet. Në mediat kosovare flitet se zyrtarëve që mbështesin shfuqizimin e ligjit për Specialen do t’u mohohet viza për të udhëtuar në vendet e BE-së./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono