Gjykata Serbe shpalli fajtorë katër të akuzuarit për djegien e Ambasadës Amerikane në Beograd


16:23 | 14/11/2017

Janë shpallur fajtorë nga drejtesia serbe katër të rinj serbë, të akuzuar për djegien e Ambasadës Amerikane në Beograd gjatë protestave kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës.
Një gjykatë serbe shpalli fajtor katër serb të rinj për djegien e Ambasadës Amerikane gjatë protestave për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Tre prej tyre u liruan në mungesë dëshmisë.
Por, asnjë nga ta nuk është dënuar me burg në procesin e përsëritur që ngelet pengesë në marrëdhëniet e Serbisë me SHBA. Në vëzhgim të madh vendimi ka qenë edhe më i butë se sa herën e parë – dy vjet me kusht.
Mbrojtja e konsideron se ky rast i rendë, mbi të gjitha, është dashur të zgjidhet politikisht.
“Kjo është edhe vepër penale, por duhet ditur a janë fajtorë ata që dhanë urdhër të largohej sigurimi para ambasadës apo një grup i të rinjëve që kanë hedhur gur dhe ulëritur para saj”.
Gjykata ka ngritur këtë vit edhe një akuzë ndaj 5 policëve pasi konsiderohet se nuk kryen detyrën duke u larguar nga mbrojtja e ambasadës. Dëmi i shkaktuar ishte 900 mijë euro, por Uashingtoni kërkon drejtësi dhe jo dëmshpërblim./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono